Sprawdzenie niekaralności - weryfikacja w Krajowym Rejestrze Karnym

Sprawdzenie niekaralności - weryfikacja w Krajowym Rejestrze Karnym

Zaświadczenie z KRK z Krajowego Rejestru Karnego jest obecnie podstawą przyjęcia do pracy nowego pracownika w firmie. Sprawdzenie niekaralności osoby jest obowiązkiem każdego pracodawcy, który zatrudnia pracownika na stanowisko pracy określone ustawą. Dotyczy to m.in. nauczyciela, pracownika samorządowego, opiekuna w żłobku, wychowawcy kolonijnego czy pracy w finansach, ubezpieczeniach podlegających kontroli KNF.

Sprawdzenie niekaralności jest jednym z wymogów stawianych przez firmy zatrudniające pracowników na wybrane stanowiska pracy. Dotyczy to osób fizycznych, ubiegających się o pracę lub przedłużającym umowę. Obowiązkiem pracodawcy jest określona ustawą weryfikacja czyli sprawdzenie osoby w KRK , na postawie wystawionego zaświadczenia o niekaralności.

Ścisłym wymogom zatrudnienia na określone stanowisko pracy podlega:

 

Weryfikacja niekaralności w KRK - zaświadczenie

  • zaświadczenie można uzyskać w oddziale KRK lub zamówić przez internet online


Informacja z Krajowego Rejestru Karnego - sprawdzenie osoby

Wypełnij formularz zamówienia aby uzyskać informację z Krajowego Rejestru Karnego

--> ZAMÓW ZAŚWIADCZENIE KRK ONLINE <--

(zaświadczenie o niekaralności do pracy dla osoby, nauczyciela, pracownika samorządowego, opiekuna w żłobku, do pracy w ubezpieczeniach, finansach, w urzędzie).

 

Wniosek o Zapytanie o udzielenie informacji o osobie (format PDF)

 

Reasumując:

Obecnie sprawdzenie niekaralności dla pracownika możesz uzyskać bez wizyty w Sądzie przez internet. Faktem jest, że aktualne świadectwo o niekaralności kandydata na to stanowisko w 2023 r., wymagane jest ustawą. Dlatego też musisz uzyskać wymagany dokument na czas czyli informację z KRK. Podsumowując dokument z KRK wymagany dla osób, którzy składają podanie o pracę w urzędach, instytucjach czy firmie objętych ustawą.

Jeśli chcesz zostać osobą uprawnioną do wykonywania pracy na określonym stanowisku musisz uzyskać Informację z Krajowego Rejestru Karnego do pracy.  Wg. ustawy prawdopodobnie będzie wymagane zaświadczenie dla nowego kandydata jak i obecnego pracownika w celu przedłużenia umowy. Zaświadczenie powinno zawierać informację o braku skazania za przestępstwa określone w ustawie.